Hakkı ÇELİK
Yönetim Kurulu Başkanı

1980 yılında Zonguldak ilinin merkezine bağlı bir köyünde dünyaya geldim. İflah olmaz uslanmaz bir hayalperestim. Hayatım boyunca bir tek cümlede anlatabildiğim bir uğraşım olmadı. Eğitim konusunda çok da istikrarlı ve bilerek hareket ettiğim söylenemez. Ailem bir mesleği olsun diye Ticaret Meslek Lisesine kaydetmiş, aslında mezun olduğum dönemlerde meslek liseleri mezunları üniversiteye sınav başarısı olmasa da doğrudan başlayabilirken ben yine de hayat üniversitesini tercih ettim. Tabii ki hayata ilk atılımım ailemin bir mesleği olsun diye verdiği Ticaret Meslek Lisesi bilgileri ışığında İstanbul'da Metal Yapı Holding'de muhasebede oldu. Bu holdingde yaklaşık 1,5 yıl çalıştım ve kişiliğime çok büyük değer kattım.

Sonrasında çok genç yaşta iyi bir teklif aldım. Metal Yapı gibi bir şirketin referansı olsa gerek Metsis Metal adlı yine aynı faaliyeti yapan bir firmaya muhasebe müdürü olarak başladım. Bu şirkette de 1 yılı aşkın bir zaman çalıştım. Yaş geldi 20'ye malum biz Karadenizliyiz askerliğini yapmayana kız vermezler dediler 18 ay askerliğimi yaptım vatanımıza canım feda. Askerliğimi bitirip döndüğümde 2001 krizini sanırım hatırlıyorsunuzdur. Ortalık toz duman olmuş. Bu krizden etkilenmeyen tek yerin turizm olduğunu fark ettim ve nihayetinde kendimi bambaşka bir yerde ve bambaşka bir işte buldum.

Turizm için gerekli olan ilk şey yabancı dil olduğu için süratle önce konuşmaya yönelik Almanca eğitimimi tamamladım ardından da İngilizce eğitimi tamamladım. Hayatım boyunca yaptığım her işin en iyisini yapmaya çalıştım. Yaklaşık 8 yıllık bir turizm deneyimimde çeşitli ülkelerin yeni gelişmekte olan pazarları, kültürel yapıları v.s. birçok kazanımlar edindim. Bu deneyimlerimin ardından çıkardığım sonuçlar beni yine bambaşka bir sektörün içine sürükledi ve 2009 yılında DE-HA Ödeme Sistemleri Bilişim Elektronik Tic. Ltd. Şti. (Onaymatik) şirketini kurarak bilişim sektörüne ve bunun yanında o dönemlerde henüz denetimi olmayan ama çığ gibi büyümekte olan kurumların ürettikleri faturaların tahsilatına aracılık hizmetleri faaliyetini dürüst bir çizgide yürüttüm.

Bu süreç içerisinde hizmet verdiğimiz küçük ve orta ölçekli işletmelerin aslında hızla büyüyen ülkemizin rüzgarında savrulduğunu bu büyüme hızını yakalamaya ve kurumsallaşmaya çalıştıklarını gördüm. Bu işletmeleri kurumsallaştırma adına bir şeyler yapmaya karar verdim ve 4 yıllık bir çalışmanın ardından Onaymatik markası ile barkod destekli stok takip ve içerisinde ön muhasebe barındıran bir program yaparak hizmet verdiğimiz temsilci ağına hizmete sundum. Tabii ki bu işi yapabilmek için ileri düzeyde olmasa da projelerimi yürütebilecek kadar yazılım dillerinden bir kısmını kullanmak için gerekli eğitimlerimi aldım ve almaya devam ediyorum.

Vermiş olduğumuz düzgün hizmetin ışığında temsilci ağımız günden güne artmaya başladı derken 27 Haziran 2013 yılında 6493 sayılı kanun ile Ödeme Hizmetleri sektörü BDDK denetimine tabi olması öngörüldü ve 27 Haziran 2014 yılında yönetmelik çıkarak kanun yürürlüğe girdi.Öncesinde çarpık bir düzende çığ gibi büyüdüğünü gördüğüm bu sektörün denetimli hale geleceği ve gerçek bir sektör olgunluğuna ulaşacağını şirketi ilk kurduğumdan beri tahmin etmekte idim. 6493 sayılı kanuna göre Fatura tahsilat aracılık hizmetleri işini yapacak olan şirketlerin denetiminin daha kolay olması açısından başka faaliyetlerde bulunması mümkün görülmedi. Bu nedenle 2015 yılının Ocak ayında CEO Ödeme Hizmetleri A.Ş. (FaturaTim) şirketini 6493 sayılı kanun, kanuna bağlı yönetmelik ve tüm ekleri kapsamında kanuna tam anlamıyla cevap verebilmek için güçlü bir ortaklık yapısı ile kurduk.

Öncesinde hizmet verdiğimiz temsilci ağımız da bu oluşuma destek vererek durmadan yolumuza devam ettik. Kurucu ortakların yapmış olduğu seçim sonucu olarak da CEO Ödeme Hizmetleri A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak 2019 yılına kadar sektörümüzde parmakla gösterilecek bir başarı grafiği çizmeyi kendime hedef olarak koydum. Nihayetinde iflah olmaz uslanmaz bir hayalperestliğin neticesinde geldiğim ve şimdilik durduğum nokta bu. Her güne hayat felsefem olan “Acaba bugün ne öğreneceğim?” sorusu ile başlıyorum. Genç bir kadroyuz ve başarılmayı bekleyen birçok zorluğu hep beraber aşacağız.

Osman TUTUM
G.M. / Yönetim Kurulu Üyesi

1985 yılında Bursa ili Çekirge ilçesinde dünyaya geldim. İlkokul, ortaokul ve lise tahsilimi Sakarya’da tamamladıktan sonra 2004-2009 yıllarında Pamukkale Üniversitesi Fen - Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü’nden mezun oldum. 2006 Yılında Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi bölümüne giriş yaptım ve 2011 yılında mezun oldum. 2015 yılında Pamukkale Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine İmalat Mühendisliği’ni kazandım ve halen okumaktayım.

2010 – 2013 yılları arasında Kurucusu olduğun Madde1 Bilişim’i işlettim.

2013 yıllın da Netadım Bilişim Ltd. Şti.’yi Pamukkale Teknokent’e sunmuş olduğumuz projenin kabulü sonrası kurdum ve halen şirketimizin bilişim sektöründe bir mihenk taşı olarak güçlenmesi için faaliyetlerime şirkette devam etmekteyim.

2015 yılına geldiğimizde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na vermiş olduğum projenin kabulü sonrası Ayb Teknoloji Sanayi ve Ticaret A.Ş. şirketini Pamukkale Teknokent’te kurdum. Ayb Teknoloji kurulduğu günden bu yana proje yöneticisi olarak başında bulunduğum çeşitli Devlet projelerinde (TUBİTAK, KOSGEB) bulundu ve projelerini başarılı bir şekilde devam ettirdi ve bitirdi.

2015 yılı Ocak ayında kurulan CEO Ödeme Hizmetleri Anonim Şirketi’nin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun 27 Haziran 2013 tarih ve 28690 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 6493 no’lu “Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun”, yönetmelik ve tebliğleri yerine getirmek ve faaliyetine devam üzere Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na “Faaliyet İzni” başvurusu yapan firmanın şirket kurucu ortakları arasında yerimi aldım ve Bilgi İşlem Müdürü göreve başladım.

2018 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na 19 Haziran 2015 yılında “Faaliyet İzni” başvurusu yapmış CEO Ödeme Hizmetleri Anonim Şirketi’nde halen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ile Genel Müdürlük görevime devam etmekteyim.